Protokół Nr 2/2022 z obrad XL sesji Rady Gminy Sośno z dnia 24 lutego 2022 roku

PROTOKÓŁ NR 2/2022
z posiedzenia XL sesji Rady Gminy Sośno z dnia 24 lutego 2022 roku

PORZĄDEK OBRAD

1. Otwarcie obrad.

Przewodnicząca Rady Gminy Sośno Krystyna Wąsik otworzyła obrady XL sesji rady gminy witając władze gminy, skarbnika gminy, sekretarza gminy, sołtysów poszczególnych sołectw oraz reportera redakcji Wiadomości Krajeńskich Roberta Środeckiego.

2. Stwierdzenie quorum.

Przewodnicząca rady gminy poinformowała, że kworum zostało osiągnięte, przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Sośno. Obecnych było 14 radnych (nieobecna radna Anna Dubieńska). Przewodnicząca rady gminy stwierdziła prawomocność obrad.

3. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.

Protokół z obrad poprzedniej sesji, mającej miejsce dnia 27 stycznia 2022 roku został przyjęty pozytywnie jednogłośnie przez 14 radnych.

4. Informacja pracy komisji stałych w okresie między sesjami.

W dniach 21 i 22 lutego 2022 roku odbyły się dwa wspólne posiedzenia komisji rady gminy. Komisja Rewizyjna obradowała z Komisją Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu. Radna Maria Pieńkowska przedstawiła informację z pracy tych dwóch komisji. Natomiast Komisja Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej odbyła wspólne spotkanie z Komisją Finansów, Planowania, Budżetu i Spraw Socjalnych. Informację z posiedzenia przedmiotowych komisji przedstawił radny Witold Steckiewicz. Spotkania wspólnych komisji rady gminy miały miejsce w Gminnym Domu Kultury w Sośnie.

5. Informacja o działaniach Wójta Gminy Sośno oraz o realizacji zgłoszonych interpelacji i wniosków podczas posiedzenia poprzedniej sesji, jak również w okresie międzysesyjnym.

Wójt Gminy Sośno Leszek Stroiński omówił zakres podejmowanych przez niego działań w okresie międzysesyjnym oraz o sposobie realizacji interpelacji i zapytań zgłaszanych w okresie międzysesyjnym, jak również o sposobie realizacji wniosków formalnych złożonych podczas posiedzeń komisji Rady Gminy Sośno.

W nawiązaniu do sprawozdania przedłożonego przez wójta radni dopytywali dodatkowo o sprawy dotyczące przebudowy drogi gminnej w Skoraczewie (długość 1200 metrów) oraz o wyjaśnienie nieścisłości własnościowych w odniesieniu do nieużytkowanych obiektów budowlanych po byłej poczcie w Sośnie.

Wójt Gminy Sośno poruszył również temat zakończonej kontroli kompleksowej, którą w naszej jednostce samorządowej przeprowadziła w 2021 roku Regionalna Izba Obrachunkowa z Bydgoszczy. Wójt gminy podkreślił, iż kontrola gospodarki finansowej oraz zamówień publicznych gminy Sośno przeprowadzona została w sposób bardzo wnikliwy i merytoryczny. Kontrolerom wiele spraw wyjaśniano na bieżąco. Jednakże na marcowej sesji poprzez podjęcie stosownych uchwał wyeliminowane zostaną nieprawidłowości wykazane w wystąpieniu pokontrolnym. Należy m.in. sformalizować zapisy dotyczące poboru opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz prowadzenia ewidencji tych opłat.

6. Interpelacje i zapytania radnych.

Za pośrednictwem przewodniczącej rady gminy nie złożono do wójta żadnych interpelacji i zapytań.

7. Realizacja uchwał Rady Gminy Sośno podjętych w 2021 roku.

Wójt przedstawił informację z realizacji uchwał Rady Gminy Sośno podjętych w 2021 roku, informując, iż radni VIII kadencji podjęli 87 uchwał; 26 z nich podlegało publikacji
w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko – Pomorskiego, tworząc prawo miejscowe gminy Sośno. Wójt gminy każdą z uchwał omówił ze wskazaniem w jaki sposób zostały zrealizowane.
Radni nie wnieśli żadnych uwag do przedstawionego przez wójta sprawozdania.

8. Sprawozdanie z pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy Sośno w 2021 roku.

Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Mariusz Kuszewski przedstawił sprawozdanie z pracy komisji w 2021 roku. Radny poinformował, iż w roku ubiegłym odbyły się dwa posiedzenia komisji. Przedmiotem tych spotkań było rozpatrzenie wniosku mieszkańca Więcborka dotyczącego poparcia przez organy samorządu gminy Sośno remontu stacji i peronów na linii kolejowej nr 281 na odcinku od Kcyni do Więcborka i dalej do Ogorzelin oraz dopuszczenia ich do ruchu pasażerskiego. Radny dodał, iż wniosek został zaopiniowany jednogłośnie pozytywnie przez członków komisji. Zasadność wniosku uargumentowano potencjalną możliwością korzystania z przedmiotowej linii komunikacyjnej przez mieszkańców gminy Sośno. Opracowany został projekt uchwały w sprawie pozytywnego rozpatrzenia powyższego wniosku.
Radni nie wnieśli żadnych uwag do sprawozdania przedstawionego przez przewodniczącego komisji.

9. Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

Wójt gminy przedstawiając sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi wspomniał m.in. o ilości stowarzyszeń działających na terenie naszej gminy, o grupach inicjatywnych, w tym także o Kołach Gospodyń Wiejskich, jak również o Fundacji Zawierucha i Kole Pszczelarzy. Wójt gminy wspomniał, iż gmina Sośno jest członkiem Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia ,,Nasza Krajna”, Kujawsko – Pomorskiego Stowarzyszenia Samorządowego ,,Salutaris”, oraz należy do Związku Gmin Wiejskich. Gmina Sośno współpracuje z Zarządami Rejonowymi Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, mającymi swoje siedziby w Więcborku oraz w Sępólnie Krajeńskim.
Na realizację zadań powierzonych, wspieranych oraz na zadania dotyczące działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym zaplanowano w budżecie gminy łącznie kwotę 10.000,00 zł. Zabezpieczone środki w budżecie nie zostały wydatkowane. Ogłoszone konkursy zostały unieważnione, ponieważ nie złożono żadnej oferty na realizację zadań. Jedynie na ogłoszony konkurs dotyczący zorganizowania okazjonalnego spotkania integracyjnego emerytów i rencistów wpłynęła tylko jedna oferta. Po rozpatrzeniu złożonej oferty, z podmiotem wnioskującym, została zawarta umowa. Niestety z uwagi na stan epidemii oraz wprowadzenie obostrzeń, oferent nie mógł zrealizować zadania. Zgodnie z zawartym porozumieniem niewykorzystane środki zostały zwrócone.
Radni nie wnieśli żadnych uwag do sprawozdania przedstawionego przez wójta gminy.

10. Podjęcie uchwał w sprawie:

  • usług opiekuńczych

Projekt uchwały omówił Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 13 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

  • wyznaczenia miejsc do prowadzenia handlu przez rolników

Projekt uchwały omówił Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 13 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

  • programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Sośno w 2022 roku

Projekt uchwały omówił Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 13 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

  • ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Sośno

Projekt uchwały omówił Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 13 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

  • zmian w budżecie na 2022 rok

Projekt uchwały omówiła Skarbnik Gminy Sośno Honorata Warmbier.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 12 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 1 radny.

W głosowaniu uczestniczyło 13 radnych.

11. Wolne wnioski i zapytania.

Jako pierwszy głos zabrał radny Stanisław Gackowski, który na wstępie podziękował strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sośnie za ich ciężką i oddaną pracę przy likwidacji skutków gwałtownych wiatrów, które przeszły przez teren gminy Sośno w miniony weekend (19 – 20 luty 2022 rok.). Następnie radny zwrócił się do wójta z pytaniem czy istnieje możliwość pozyskania środków finansowych od Wojewody Kujawsko – Pomorskiego na poczet strat poniesionych w miniony weekend przez mieszkańców naszej gminy. Radny Stanisław Gackowski pytał również czy Zakład Gospodarki Komunalnej w Sośnie posiada agregat prądotwórczy, który w sytuacji przerwy w dostawie prądu, mógłby dostarczać elektryczność miejscowej ciepłowni. Pytanie to podyktowane było telefonami mieszkańców, którzy zgłaszali brak ogrzewania w ubiegłą sobotę. Radny apelował do mieszkańców naszej gminy, aby w miarę możliwości zaopatrzyli się we własne agregaty. Podkreślił, że OSP Sośno nie dysponuje ilością, która zabezpieczyłaby całą gminę oraz nie prowadzi usługi ich wypożyczania. Dodatkowo radny Stanisław Gackowski prosił mieszkańców o zgłaszanie interwencji bezpośrednio do strażaków z OSP Sośno, którzy drogą radiową skontaktują się z powiatową jednostką straży pożarnej uzyskując jednocześnie zgodę na wyjazd.

Natomiast radny Mirosław Dominik zwrócił uwagę na konieczność ogrodzenia dwóch zniszczonych budynków w miejscowości Obodowo i Przepałkowo. Zdaniem radnego należałoby zwrócić się w tej sprawie do właścicieli nieruchomości, ponieważ budynki stwarzają ogromne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców.

12. Odpowiedzi na wnioski i zapytania zgłoszone podczas obrad.

Wójt gminy odnosząc się do zgłoszonych wniosków w pierwszej kolejności poinformował, iż w chwili obecnej sobotnie uszkodzenia wywołane przez wichury nie zostały oficjalnie uznane za zdarzenie noszące znamiona klęski żywiołowej jak to miało miejsce w 2017 roku. Informacja o uszkodzonych na terenie gminy budynkach przekazana została przez system zarządzania kryzysowego. Komisja kontrolna powołana przez wójta gminy, w skład której wchodzi m.in. inspektor nadzoru budowlanego, oceni zakres poniesionych strat i zadecyduje o zasadności i wysokości przyznanej pomocy. W ramach posiadanych przez gminę środków przyznana zostanie pomoc dla osób spełniających wymagane kryteria.

Odpowiadając na drugie pytanie radnego Stanisława Gackowskiego wójt gminy poinformował, iż ZGK w Sośnie posiada agregat. W dzień wichury wykorzystywany był on w pierwszej kolejności w miejscowości Sitno w celu zabezpieczenia hydroforni. Spowodowane było to brakiem dostępu mieszkańców do wody. Wójt podkreślił, iż wieczorem, tego samego dnia, agregat wrócił do Sośna, aby uruchomić ogrzewanie dla mieszkańców. Ponadto wójt zwrócił uwagę na kwestię przepompowni ścieków, które również wymagały zasilania przy pomocy agregatów.

Wójt gminy odnosząc się do tematu dwóch budynków w Obodowie i Przepałkowie poinformował, iż gmina Sośno nie jest właścicielem powyższych nieruchomości i sprawę ich ogrodzenia należy zgłosić bezpośrednio do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sępólnie Krajeńskim.

Wójt przyłączył się do podziękowań strażakom, podkreślając ich ważną rolę w życiu społecznym naszej gminy. Swoje podziękowania skierował także do wszystkich mieszkańców, którzy włączyli się do pomocy w usuwaniu skutków wichury. Przy okazji wójt apelował do mieszkańców o spokój i rozsądek w przypadku wystąpienia podobnych zdarzeń oraz problemów z nich wynikających. Prosił także o wyrozumiałość i cierpliwość, w tym przypadku dla dystrybutorów energii elektrycznej.

Na koniec przewodnicząca rady gminy udzieliła głosu sekretarzowi gminy, który pełni również funkcję radnego w powiecie sępoleńskim. Pan Piotr Dobrzański wyjaśnił z jakich przyczyn na terenie naszego powiatu nie funkcjonują dyżury całodobowe aptek. Korzystając z okazji wspomniał o zadaniach na szczeblu powiatowym, które zaplanowano do realizacji w ramach Polskiego Ładu.

Radny Józef Opas podjął dyskusję na temat nocnych dyżurów aptek oraz opieki lekarskiej w dni świąteczne w szpitalu powiatowym w Więcborku.

13. Zakończenie obrad.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, przewodnicząca rady gminy zamknęła posiedzenie XL sesji, informując, iż kolejna sesja odbędzie się dnia 31 marca 2022 roku.

Podczas kolejnej sesji przedstawiona zostanie informacja o realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej, jak również o realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii za 2021 rok i Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w gminie Sośno. Ponadto przedstawione zostaną sprawozdania finansowe za 2021 rok z działalności Gminnego Domu Kultury w Sośnie oraz z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Sośnie.

Integralną część niniejszego protokołu stanowi nagranie obrazu wraz z dźwiękiem, które opublikowane jest na serwisie internetowym pod adresem: https://portal.posiedzenia.pl/Sosno oraz zabezpieczone zostało na zewnętrznym nośniku danych.

Przewodnicząca Rady Gminy Sośno
Krystyna Wąsik

Protokolant:
Agnieszka Daniluk

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian