Protokół z posiedzenia Komisji Rewizyjnej wraz z Komisją Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu – 25.04.2022 r.

Protokół Nr 4/2022

ze wspólnego posiedzenia Komisji Rewizyjnej wraz z Komisją Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu mającego miejsce dnia 25 kwietnia 2022 roku
w sali narad Urzędu Gminy Sośno

Wspólnemu posiedzeniu komisji, które trwało w godzinach 13:00 – 15:05 przewodniczyła Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu Maria Pieńkowska. Witając wszystkich obecnych na spotkaniu dokonała otwarcia posiedzenia komisji, jak również po przedstawieniu radnym porządku obrad poinformowała zgromadzonych, iż posiedzenie najbliższej sesji, odbędzie się 28 kwietnia 2022 roku o godzinie 9:00 w Gminnym Domu Kultury w Sośnie. Oprócz radnych we wspólnym posiedzeniu komisji uczestniczyli także:

  •  Wójt Gminy Sośno Leszek Stroiński;
  • Skarbnik Gminy Sośno Honorata Warmbier;
  • Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański;
  • Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie Hanna Półgęsek;
  • Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie Marcin Grubicki.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu Maria Pieńkowska w pierwszej kolejności udzieliła głosu pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie Hannie Półgęsek celem omówienia sprawozdania dotyczącego oceny zasobów pomocy społecznej. Sprawozdanie dotyczyło 2021 roku.
Korzystając z okazji pani dyrektor GOPS – u przedstawiła radnym raport dotyczący problemu uzależnień w naszej gminie wśród społeczności lokalnej reprezentującej grupę dzieci i młodzież szkolną, jak również grupę osób dorosłych.

Następnie sekretarz gminy przedstawił trzy projekty uchwał, które wynikają z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, stanowiące realizację obowiązku ustawowego w tej dziedzinie. Pierwszy projekt uchwały dotyczył kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. Mieszkańcy z terenu naszej gminy bezpośrednio bądź za pośrednictwem m.in. organizacji pozarządowych w Urzędzie Gminy Sośno będą mogli składać wnioski o realizację zadania publicznego. Sekretarz gminy dokładnie przedstawił regulamin inicjatywy lokalnej wraz z kryteriami oceny wniosków o realizację zadania publicznego. Drugi projekt uchwały dotyczył powołania członków oraz organizacji i trybu działania Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Sośnie. Wspomniano, iż rada powoływana będzie przez organ wykonawczy, tj. wójta gminy. Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego w Sośnie działać będzie jako organ konsultacyjny oraz opiniodawczy dla wójta w zakresie współpracy samorządu gminy np. z organizacjami pozarządowymi. Sekretarz gminy nadmienił, iż rada pożytku miałaby się składać z dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych, jednego przedstawiciela Wójta Gminy Sośno oraz jednego przedstawiciela Rady Gminy Sośno. Kadencja rady pożytku trwać ma trzy lata od dnia powołania jej przez wójta gminy. Na chwilę obecną w naszej gminie nie było potrzeby powoływania takowej rady pożytku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami konieczne jest również określenie szczegółowego sposobu konsultowania m.in. z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących ich działalności statutowej. Sekretarz gminy dodał, iż w powyższych sprawach w dniach od 28 marca 2022 roku do 8 kwietnia 2022 roku przeprowadzone zostały konsultacje z organizacjami pozarządowymi, działającymi na terenie gminy Sośno. Niniejsze uchwały stanowią akty prawa miejscowego i podlegają publikacji w dzienniku urzędowym województwa kujawsko – pomorskiego.

Sekretarz gminy kontynuując przedstawianie projektów uchwał nawiązał do petycji złożonej przez Cech Zdunów Polskich w sprawie zmian uchwał Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego, dotyczących dziedzin antysmogowych i programów ochrony powietrza. Petycja wpłynęła do Rady Gminy Sośno dnia 24 lutego 2022 roku. Została ona przekazana do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która dnia 14 kwietnia 2022 r. odbyła posiedzenie celem rozeznania spraw zawartych w petycji.
Wobec powyższego sekretarz gminy poinformował, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji przygotowała projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji. Komisja stwierdziła, że petycja jest zasadna. Radni swoje stwierdzenie argumentowali tym, iż zakazy i ograniczenia eksploatacji kominków należałoby zastąpić edukacją na temat prawidłowego spalania, zaznaczając, że budowę świadomości społecznej należałoby zacząć od podkreślania wpływu jednostki na jakość spalania paliw, a nie od przymusowej wymiany urządzenia. W przekonaniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji edukacja wpłynie na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i ludzie zaczną świadomie stosować odpowiedni opał. Ponadto ze względu na sytuację związaną z wojną w Ukrainie, problem społeczny i ekonomiczny, jak również z uwagi na niepewną przyszłość źródeł energii, Sejmik Województwa Kujawsko – Pomorskiego powinien poddać ponownej analizie i konsultacji społecznej sprawę zakazu eksploatacji kotłów niespełniających wymogów żadnej z klas emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3, 4, 5 od dnia 1 stycznia 2024 roku.

W następnej kolejności wójt gminy omówił projekt uchwały dotyczący udzielenia dotacji na prace konserwatorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Nadmienił, iż w dniu 29 marca 2022 roku wpłynął wniosek odnośnie udzielenia dotacji na prace konserwatorsko – restauratorskie przy balaskach w kościele p.w. Świętej Marii Magdaleny w Wąwelnie. Podkreślił, iż plebania została wpisana do rejestru zabytków Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Wójt gminy dodał, iż zgodnie z ustawą o ochronie zabytków, dotacja może być udzielona na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru, na zasadach określonych w uchwale organu stanowiącego gminy. Dodatkowo oznajmił, iż wniosek został złożony zgodnie z zasadami udzielania dotacji określonymi w uchwale Nr XXXV/199/09 Rady Gminy Sośno z dnia 10 grudnia 2009 r. W związku z tym proponuje się udzielić zabezpieczoną w budżecie gminy Sośno dotację w wysokości 4.000,00 zł. dla kościoła parafialnego p.w. Świętej Marii Magdaleny w Wąwelnie.

Wkrótce potem Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie Marcin Grubicki poinformował radnych, iż z powodu zwiększonych kosztów związanych ze wzrostem ceny oleju napędowego (o kwotę 38 442,00 zł) konieczne jest wprowadzenie nowych wyższych stawek dotacji na dowożenie dzieci do szkół dla samorządowego zakładu budżetowego. Wobec tego dyrektor ZGK w Sośnie szczegółowo przedstawił projekt uchwały w przedmiotowej sprawie wskazując proponowane stawki jednostkowe do przejechanego 1 km samochodem przeznaczonym do przewozu osób oraz autobusami do 20 miejsc siedzących i powyżej. Proponowane stawki jednostkowe mają mieć zastosowanie od 1 kwietnia 2022 roku.

Następnie sekretarz gminy omówił projekt uchwały w sprawie pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Sekretarz gminy nadmienił, iż mając na uwadze rozliczenie kosztów systemu gospodarowania odpadami w roku 2021 oraz stale zwiększającą się ilość odpadów w roku bieżącym – istnieje realna możliwość, że pozyskane wpływy z opłat za śmieci będą niewystarczające na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu. Podkreślono, iż jeżeli rada gminy przyjmie niniejszą uchwałę gmina Sośno będzie miała możliwość pokrywania części kosztów związanych z systemem śmieciowym.

Radny Henryk Wardziński pytał dyrektora ZGK w Sośnie ilu sołtysów z terenu naszej gminy dostarczyło do zakładu budżetowego wykazy z przeprowadzonej przez nich weryfikacji liczby osób, zamieszkujących daną nieruchomość oraz czy zakładowi budżetowemu udało się wychwycić osoby, które nie są uwzględnione w systemie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Pan Marcin Grubicki odpowiadając na pytanie radnego poinformował, że na 20 sołtysów 8 sołtysów spełniło jego prośbę w tej sprawie. Według otrzymanych wykazów w systemie powinno być uwzględnionych dodatkowo 70 mieszkańców. Na chwilę obecną trwają prace zmierzające do ustalenia stanu faktycznego.

Kontynuując przedstawianie projektów uchwał sekretarz gminy zaznajomił radnych z projektem uchwały odnośnie ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Sośno. Poinformował radnych, iż uchwała w przedmiotowej materii, którą rada gminy podjęła dnia 24 lutego 2022 roku została unieważniona przez wojewodę kujawsko – pomorskiego. Sekretarz gminy przypomniał radnym o tym, że ustawodawca nie wprowadził do nowej ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, żadnego przepisu przejściowego, który utrzymałby w mocy dotychczasową uchwałę o ekwiwalencie dla strażaków za ich udział w działaniach i akcjach ratowniczych, w szkoleniach oraz w ćwiczeniach. Nowa ustawa o ochotniczych strażach pożarnych wprowadziła obowiązek uchwalania wysokości ekwiwalentu nie rzadziej niż co dwa lata. Wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla każdego strażaka z terenu naszej gminy to 12,00 złotych za każdą rozpoczętą godzinę udziału w działaniu lub akcji ratowniczej oraz 6,00 złotych za udział w szkoleniu lub ćwiczeniu (za każdą rozpoczętą godzinę). Przedmiotowa uchwała stanowi akt prawa miejscowego i podlega publikacji w dzienniku urzędowym województwa kujawsko – pomorskiego i ma zastosowanie do obliczenia i wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego należnego od 1 stycznia 2022 roku.

Kolejny projekt uchwały będący przedmiotem spotkania dotyczył diet dla sołtysów z terenu naszej gminy i zwrotu kosztów podróży służbowej. Projekt uchwały przedstawił wójt gminy. Wskazał cztery kryteria, dzięki którym dieta sołtysów miałaby wzrosnąć o 27,20 %. Na te kryteria składa się organizacja i obsługa administracyjna spraw sołeckich; liczba stałych mieszkańców sołectwa, odległość od miejsca zamieszkania sołtysa do siedziby urzędu gminy oraz ilość dróg gminnych w sołectwie. Wójt gminy zaznaczył, iż dodatkowo na dietę sołtysa składa się dieta za udział w sesji rady gminy, za udział w naradzie wójta z sołtysami, jak również dieta inkaso. Oprócz propozycji wójta gminy przedstawiono radnym trzy propozycje podwyżek diet poszczególnym włodarzom wsi, które przedłożyła delegacja sołtysów. Sołtysi w pierwszej propozycji zaproponowali, aby diety kwartalne wyliczane były według kryteriów, które na chwilę obecną obowiązują, lecz ze wskazaniem innych wartości kwotowych niż zaproponował wójt gminy. Druga propozycja dotyczyła zrównania diet sołtysów z radnymi lub radnych z sołtysami. Natomiast zgodnie z trzecią propozycją delegacji sołtysów sołtysi mieliby otrzymywać dietę miesięczną w wysokości 500,00 zł (sołectwa do 300 mieszkańców) i 600,00 zł (sołectwa powyżej 300 mieszkańców). Radni jednogłośnie wyrazili przekonanie, że dotychczas obowiązujący system naliczania diet kwartalnych dla sołtysów jest obiektywny i najsprawiedliwszy. Zaznaczyli, że porównując propozycje podwyżek diet przedłożonych przez delegację sołtysów, propozycja wójta gminy w sprawie waloryzacji diet sołtysów jest daleko idąca. Radni podkreślali wielokrotnie, że dieta kwartalna sołtysa powinna różnic się chociażby z uwagi na obszar sołectwa, w którym sołtys wykonuje powierzone mu zadania. Zakres obowiązków sołtysa jest proporcjonalny do wielkości sołectwa i liczby ludności go zamieszkującej. Ostatnia podwyżka uposażenia sołtysów miała miejsce rok temu, tj. 29 kwietnia 2021 roku. W trakcie dyskusji przypomniano zebranym, iż sołtys jako przedstawiciel lokalnej społeczności wiejskiej pełni funkcję społeczną. Radni jednogłośnie opowiedzieli się za propozycją wójta gminy.

Z uwagi na konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy przedłożono radnym projekt uchwały, który przewiduje pomoc gminy Sośno uchodźcom z Ukrainy w ramach posiadanych przez gminę własnych środków. Pomoc ma polegać na zapewnieniu zakwaterowania (w tym wyposażenia tych miejsc), wyżywienia, środków czystości i higieny osobistej. Przewidziano również zorganizowanie pomocy w zakresie integracyjnym, kulturalnym, edukacyjnym, w zakresie dofinansowania usług komunalnych, a także zapewnieniu transportu niezbędnego do realizacji wspomnianych zadań.
Wójt gminy dodał, iż na terenie naszej gminy przebywa obecnie dwudziestu uchodźców z Ukrainy, ulokowanych w domach osób prywatnych.

W dalszej części spotkania skarbnik gminy przedstawiła proponowane zmiany, które należałoby wprowadzić w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy Sośno na lata 2022–2029. Zmiana WPF – u wiąże się ze zmianami w budżecie w 2022 roku. Kwota dochodów została zwiększona o 1 734 328,00 zł, natomiast kwotę wydatków zwiększono o 1 934 328,00 zł. Wynik budżetu jest deficytowy i wg planu na dzień 28.04.2022 r. wynosi minus 920 385,49 zł. W Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy Sośno dokonano zwiększenia przychodów w roku budżetowym o kwotę 200 000,00 zł. Przychody z tytułu kredytów, pożyczek i emisji papierów wartościowych nie zmieniły się. Ponadto rozchody budżetu w 2022 roku i kwota długu planowana na koniec 2022 roku również pozostają bez zmian.

Skarbnik gminy przedstawiła także zmiany w budżecie na 2022 rok. Wyjaśniła radnym z czego wynikają zwiększenia i zmniejszenia w poszczególnych rozdziałach i paragrafach. Dokładnie wskazała, jakie czynniki wpłynęły na kwotę wydatków. Skarbnik gminy dodała, iż wprowadzone zmiany pomiędzy paragrafami w ramach działów i rozdziałów umożliwiają prawidłową realizację budżetu. Deficyt budżetu w kwocie 920 385,49 zł zostanie sfinansowany przychodami z niewykorzystanych środków pieniężnych, na rachunku bieżącym budżetu gminy Sośno, z niewykorzystanych środków z roku 2021 w ramach programu „Laboratorium Przyszłości”, z niewykorzystanych środków z roku 2021 przeznaczonych na realizację zadań określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiazywania problemów alkoholowych, z nadwyżki budżetu jednostki samorządu terytorialnego z lat ubiegłych oraz z niewykorzystanych środków z roku 2020 w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Radny Stanisław Gackowski w nawiązaniu do zmian w budżecie gminy dopytywał panią skarbnik o dochód w kwocie 640 394,00 zł z tytułu podatku od nieruchomości za lata 2017 – 2021 od Polskich Kolei Państwowych S.A. Warszawa. Natomiast radny Mirosław Dominiak pytał o zwiększone wydatki inwestycyjne (kwota 165 000,00 zł) z przeznaczeniem na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Szynwałd” 25 000,00 zł oraz na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Przebudowa i modernizacja hydroforni w miejscowości Rogalin wraz z wymianą azbestowej sieci w tej miejscowości” na kwotę 140 000,00 zł.
Wójt gminy wspólnie z panią skarbnik gminy udzielili radnym szczegółowych wyjaśnień.

Radni wstępnie pozytywnie zaopiniowali przedstawione projekty uchwał.

Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie zapoznał radnych ze sprawozdaniem za 2021 rok z realizacji zadań zakładu. Radni nie zgłosili uwag do przedstawionego sprawozdania.

Dyrektor ZGK w Sośnie Marcin Grubicki korzystając z okazji zasygnalizował radnym problem zbyt małej powierzchni użytkowej budynku zakładu budżetowego. Jako główny argument podał brak miejsca na przechowywanie bieżącej dokumentacji. Wnioskował docelowo do radnych o pochylenie się nad tematem rozbudowy budynku ZGK wraz z budową pomieszczenia warsztatowego celem przechowywania w nim chociażby dwóch nowych autobusów szkolnych.

Poruszono wiele istotnych spraw związanych z funkcjonowaniem naszej gminy. Między innymi dopytywano wójta gminy o rekrutację przedszkolną na rok 2022/2023, etap budowy elektrowni wiatrowych w naszej gminie, o szkody wyrządzane przez bobry w miejscowości Dębiny, o przeprowadzane prace remontowe budynku po byłej poczcie w Sośnie, a także o stan dróg gminnych i powiatowych na terenie gminy.

Radny Stanisław Gackowski zwrócił się do wójta z prośbą o remont drogi gminnej w miejscowości Dębiny. W opinii radnego pobocze odcinka drogi, znajdującej się we wsi pomiędzy dwoma stawami, osuwa się.

W związku ze zrealizowaniem porządku obrad Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu Maria Pieńkowska zamknęła posiedzenie, dziękując wszystkim za czynny udział.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu
Maria Pieńkowska

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Mirosław Dominiak

Protokolant: Agnieszka Daniluk

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian