Zawartość deklaracji dostępności
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Adam Ostrowski, ostrowskia@sosno.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48 52 3890129. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich Dostępność architektoniczna- Budynek Urzędu Gminy Sośno znajduje się w Sośnie przy ulicy Nowej 1. Nie posiada ogrodzenia. Wejście do budynku jest dostępne bezpośrednio z ulicy po pokonaniu 10 schodów. Obecnie nie posiada windy, platformy ani pochylni dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Planowane jest wyposażenie budynku w platformę - windę, w specjalnie przygotowanym do tego celu miejscu po lewej stronie wejściu do urzędu. Na budynku urzędu, po prawej stronie przed wejściem na schody, zainstalowano dzwonek dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
- Budynek jest dwukondygnacyjny, z jedną klatką schodową ogólnie dostępną, bez windy wewnętrznej. Na parterze, przy wejściu znajduje się hol przeznaczony dla interesantów. Po prawej stronie wejścia zlokalizowane jest Biuro Obsługi Klienta wraz z sekretariatem, w którym petenci mają możliwość załatwienia swoich spraw. Pozostałe pomieszczenia Urzędu Gminy Sośno umiejscowione są na poziomie parteru i I-go piętra. Osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchową obsługiwane są, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym na godzinę przed wizytą pod numerem telefonu +48 52 3890110, w punkcie obsługi zlokalizowanym na parterze budynku.
- Miejsca parkingowe zlokalizowane są po prawej i tylnej stronie budynku oraz wzdłuż ulicy Nowej na której wyznaczono trzy miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
- Do siedziby Gminy Sośno możliwy jest wstęp z psem asystującym.
- W Urzędzie Gminy Sośno możliwe jest skorzystanie z tłumacza języka migowego. Osoby zainteresowane pomocą tłumacza powinny zgłosić chęć skorzystania ze świadczenia co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem. Zgłoszenia można przesyłać: pocztą elektroniczną – sekretariat@sosno.pl, faksem pod nr 52 3891279 lub korzystając z pomocy osoby trzeciej telefonicznie pod nr +48 52 3890110. Świadczenie jest bezpłatne dla osoby uprawnionej, będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.