Protokół nr 8/2021
ze wspólnego posiedzenia Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej wraz z Komisją Finansów, Planowania, Budżetu i Spraw Socjalnych mającego miejsce dnia 25 sierpnia 2021 roku w sali narad Urzędu Gminy Sośno
Wspólnemu posiedzeniu komisji, które trwało w godzinach 9:00 –10:40 przewodniczył Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej Witold Steckiewicz. Witając wszystkich obecnych na spotkaniu (nieobecny radny Mariusz Kuszewski), dokonał otwarcia posiedzenia komisji, jak również po przedstawieniu radnym porządku obrad, poinformował zgromadzonych, iż posiedzenie najbliższej sesji, odbędzie się 26 sierpnia 2021 roku o godzinie 9:00 w Gminnym Domu Kultury w Sośnie. Oprócz radnych we wspólnym posiedzeniu komisji uczestniczyli także:
- Wójt Gminy Sośno Leszek Stroiński;
- Skarbnik Gminy Sośno Honorata Warmbier;
- Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański.
W pierwszej kolejności omówiono projekt uchwały w sprawie zamiaru połączenia samorządowych instytucji kultury. Jest to kolejna próba połączenia Gminnego Domu Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w jedną instytucję pod nazwą Biblioteka – Dom Kultury w Sośnie. Niniejszy projekt uchwały procedowany jest z powodu uchylenia przez organ nadzoru uchwały Nr XXXI/193/2021 z dnia 30 czerwca 2021 r. Nie uznano tej uchwały jako aktu prawa miejscowego. W obecnym projekcie uchwały nie ujęto zapisu dotyczącego ogłoszenia uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz jej wejścia w życie 14 dni po jej ogłoszeniu. Sekretarz gminy dodał, iż na dzień dzisiejszy Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy pozytywnie zaopiniowała połączenie instytucji kultury. Krajowa Rada Biblioteczna podczas swojej wizyty w samorządowych instytucjach kultury, wstępnie, pozytywnie oceniła zamiar ich połączenia. Sekretarz nadmienił, iż w przypadku otrzymania zgody od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, planuje się połączenie instytucji kultury na dzień 1 stycznia 2023 roku. W nawiązaniu do przedstawionego projektu uchwały radny Józef Opas dopytywał sekretarza gminy, czy w innych samorządach również łączy się instytucje kultury. Sekretarz gminy odpowiadając radnemu poinformował, że łączenie samorządowych instytucji kultury z bibliotekami ma miejsce przeważnie w małych gminach.
W następnej kolejności sekretarz gminy omówił projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi sępoleńskiemu. Niniejsze udzielenie pomocy finansowej wiąże się z tym, iż powiat sępoleński otrzymał ofertę odnowy drogi powiatowej w Jaszkowie jako promocyjne działanie firmy budowlanej, która obejmuje odnowę dotychczasowej nawierzchni w technologii betonowej. Miałby być odnowiony odcinek drogi o długości ok. 1100 mb. Sekretarz gminy dodał, iż koszty tej odnowy uwzględniają jedynie wartość materiałów budowlanych, natomiast koszty robót drogowych pokryte będą przez wykonawcę zadania w ramach promocji.
Skarbnik gminy przedstawiła zmiany w budżecie. Wyjaśniła radnym, z czego wynikają zwiększenia i zmniejszenia w poszczególnych rozdziałach i paragrafach. Dokładnie wskazała, jakie czynniki wpłynęły na kwotę wydatków. W nawiązaniu do przedstawionych zmian w budżecie radni dopytywali panią skarbnik o zwiększony wydatek w wysokości 10 000,00 zł z przeznaczeniem na zadanie bieżące gminnej spółki wodnej odnośnie dofinasowania zadania pn. „Renowacja rowów melioracyjnych we wsi Sitno”. Radny Dawid Szwajca dopytywał ilu rolników z terenu naszej gminy wnosi składki na rzecz gminnej spółki wodnej. Sekretarz gminy wytłumaczył, iż tego typu pytania należałoby kierować do Prezesa Gminnej Spółki Wodnej w Sośnie. W wyniku dyskusji zaproponowano, aby na wrześniową sesję zaprosić Prezesa GSW w Sośnie. Z pewnością udzieli wyczerpujących odpowiedzi na zadane przez radnych pytania w kwestii działalności spółki. Ponadto Radny Dawid Szwajca nawiązując do proponowanych zmian w budżecie pytał panią skarbnik o zmniejszony wydatek w wysokości 70 000,00 zł z przeznaczeniem na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Sitno i Jaszkowo.
Wszystkie projekty uchwał, będące przedmiotem spotkania, radni jednogłośnie zaopiniowali pozytywnie.
Następnie skarbnik gminy przedstawienia informację o przebiegu wykonania budżetu naszej gminy za pierwsze półrocze 2021 roku. Radni do przedłożonej informacji nie zgłosili żadnych uwag. Bardzo szczegółowo zostali zapoznani z niniejszym sprawozdaniem. Pani Honorata Warmbier zwróciła radnym uwagę na to, iż istnieje realne zagrożenie niewykonania zaplanowanych zadań w 2021 roku (po stronie dochodów i wydatków). Miała na myśli dochody z tytułu wpływów z podatków od spadków i darowizn, a po stronie wydatków rekultywację wysypiska śmieci w Skoraczewie, jak również nabycie działek pod przepompownię ścieków i studnię ciepłowniczą. Jednakże pani skarbnik gminy zapewniła radnych, iż jest spokojna o wykonanie budżetu gminy w 2021 roku.
Wójt przedstawił sprawozdanie z efektywności podejmowanych działań rewitalizacyjnych ujętych w programie rewitalizacji. Wspomniał m.in. o zrealizowanym zadaniu związanym z rozbudową i przebudową budynku sali wiejskiej w Wielowiczu. Dodatkowo nawiązał do projektów pt. „AKTYWNY SENIOR W TONINKU” i „AKTYWNY SENIOR W WIELOWICZU”.
Pan Witold Steckiewicz przedstawił radnym otrzymaną prośbę odnośnie przekazania darowizny dla podopiecznego Fundacji Moc Pomocy z Wrocławia. Wspomniano, iż przekazanie przez radnych jakiejkolwiek darowizny jest sprawą indywidualną. Radni, którzy czują potrzebę, mogą we własnym zakresie wesprzeć finansowo podopiecznego wspomnianej fundacji.
W sprawach różnych radny Józef Opas dopytywał wójta o plac zabaw w Skoraczewie. Wójt odpowiadając radnemu poinformował, iż w przyszłym roku, w pierwszej kolejności, powstaną nowe place zabaw w takich sołectwach jak: Dziedno, Przepałkowo, Skoraczewo i Tuszkowo. Ponadto poruszony został temat niepłacenia przez mieszkańców gminy rachunków za odbiór odpadów komunalnych, jak również uruchomienia linii autobusowych. Radny Józef Opas złożył dwa wnioski formalne. Jeden dotyczył wyrównania gruntu w ciągu drogi publicznej relacji Zabartowo – Wąwelno – Wierzchucin Królewski, na odcinku Skoraczewo – Wąwelno. Radny zgłaszał tę sprawę podczas marcowej sesji 2021 roku. Zarząd Drogowy w Sępólnie Krajeńskim wykonał roboty w zakresie prawostronnego odcinka pobocza. Radny dopytywał wójta w jakim terminie wyrównana zostanie pozostała część gruntów w ciągu wspomnianego odcinka drogi. Drugi wniosek radnego Józefa Opas dotyczył wycięcia przydrożnych krzaków znajdujących się na trasie Skoraczewo – Sitno (odcinek 800 metrów).
W związku ze zrealizowaniem porządku obrad Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej Witold Steckiewicz zamknął posiedzenie, dziękując wszystkim za czynny udział.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej
Witold Steckiewicz
Przewodnicząca Komisji Finansów, Planowania, Budżetu i Spraw Socjalnych
Marta Matuszak
Protokolant:
Agnieszka Daniluk